Okolica

Jeśli ktoś żałuje, że „już nie ma dzikich plaż”, powinien koniecznie przyjechać na Wyspę Sobieszewską. Szeroka plaża zachęca do wypoczywania i spacerów. Można z niej zboczyć na jedną z leśnych ścieżek i dojść do rezerwatu przyrody, nad jezioro lub nad rzekę. Obszar Wyspy jest dobrze dopasowany do możliwości piechura i nawet zagubienie nie jest tu straszne – w końcu zawsze dojdziemy nad wodę.

Każda pora roku ma tu coś do zaoferowania. Króluje oczywiście LATO z kąpielami słonecznymi i morskimi na piaszczystej plaży. Wypoczywać można na plaży strzeżonej, w otoczeniu infrastruktury turystycznej, bądź bardziej na uboczu. W sezonie letnim istnieje także  możliwość rejsów po Wiśle – jachtem bądź tramwajem wodnym pływającym do centrum Gdańska. Część miejscowości ma charakter rybacki, dlatego popularne jest tu wędkowanie. „Na Pogodnej” współpracuje z armatorem kutra, organizującego rejsy w okolicach ujścia Wisły, podczas których można obserwować foki.
JESIEŃ na Wyspie to różnorodne barwy lasu, grzyby i migracje tysięcy ptaków. Jesienne i WIOSENNE sztormy pozostawiają na plaży cenne kawałki bursztynu. ZIMĄ panuje tu spokój, a morze zachwyca mroźnym pięknem. Dla entuzjastów – wygodne trasy do narciarstwa biegowego.

Przy sprzyjającej aurze przez cały rok rowerzystom, piechurom i jeźdźcom konnym służą wielokilometrowe trasy wzdłuż brzegów Wyspy i przez jej środek. Przestronna plaża bywa też wykorzystywana do treningów przez pasjonatów gry w golfa, zaś wody morskie przez kitesurferów. Ze względu na swą historię z czasów II wojny światowej Wyspa Sobieszewska jest miejscem odwiedzanym także przez osoby zainteresowane tym okresem.

fot. Magdalena Mayerr

Szczególnie interesujące cele wypraw to rezerwaty przyrody: „Ptasi Raj” i „Mewia Łacha”. Ochronie podlegają w nich siedliska wielu gatunków ptaków, które właśnie tutaj znajdują dogodne miejsce dla lęgu, żerowania i odpoczynku podczas sezonowych wędrówek. Główne ujście Wisły, przy którym znajduje się rezerwat MEWIA ŁACHA, to także ulubiony teren wypoczynku fok szarych – można tam zaobserwować stada liczące nawet 50 osobników. Wyspa Sobieszewska jako całość posiada status obszaru chronionego krajobrazu.

Istotną zaletą Wyspy jest jej przynależność do aglomeracji Trójmiasta, co oznacza sprawną komunikację publiczną i łatwy dojazd samochodowy do zabytkowych obiektów, instytucji kultury (m.in. Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum II Wojny Światowej czy Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie) oraz centrów sportowych i handlowych. Od Fontanny Neptuna na Długim Targu dzieli nas ok. 15 km. W sezonie letnim funkcjonuje Tramwaj Wodny, łączący Sobieszewo z centrum turystycznym miasta. Wyspa Sobieszewska stanowi także świetną bazę wypadową na tereny Mierzei Wiślanej czy do Malborka.

Inne atrakcje turystyczne Wyspy:

Innych informacji na temat Wyspy Sobieszewskiej można szukać na stronach:

www.wyspa.pl
GAK Wyspa Skarbów

© Na Pogodnej, 2024 Created by Magda